ticari-arac-kredisi-sartlari-2023

Ticari Araç Kredisi Şartları 2023

Ticari amaçla kullanacağınız araçları satın almak için ticari araç kredisinden yararlanabilirsiniz. Ticari araç kredisi, hem sıfır hem de ikinci el araçlar için verilir. Ödeme koşulları ve vade süresi bakımından bankalar, pek çok kredi seçeneği sunar. Bunlar arasından satın alacağınız ticari araç için en uygun olan finansmanı tercih edebilirsiniz. Firmanıza ait bir ticari araç olsun istiyorsanız, kredi desteği ile bu taşıtı çok daha kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. 2023 ticari araç kredisi şartları ile ilgili tüm detayları bu yazımızda sizler için derledik.

Ticari Araç Kredisi Kimlere Verilir?

Ticari araç kredisi çekebilecek kişiler, bir işletme sahibi olup o işletme için taşıtı olsun isteyenlerdir. Bu kredi türüne başvuru şartları, normal krediler ile aynıdır. Yalnız ek olarak ticari araç kredisinde, başvuru yapacak kişilerin tüzel bir kurum ya da firma adına başvuru yapması gerekir. Böylece kullanacakları aracı ticari amaçla satın aldıklarını kanıtlayabilirler.

Ticari Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Ticaret, sanayi ya da hizmet sektöründe bulunan özel ya da tüzel kişiler, taşıt kredisi kullanarak araç satın alabilir. Taşıt kredisi veren bankalarda faiz oranları değişiklik gösterir ve 60 aya kadar vade ile bu krediyi verirler. Kullanım amacınıza uygun aracı seçtikten sonra bankaları araştırarak en uygun ticari taşıt kredisini vereni bulabilirsiniz. Bu noktada vade süresi, faiz oranı, kredi tutarı gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bunlar açısından en avantajlı olanı tercih edebilirsiniz.

İster sıfır ister ikinci el ticari taşıtlar için kredi çekebilirsiniz; ancak bu noktada ikinci el aracın yaşına dikkat etmelisiniz. Bankalar, ikinci el taşıt kredisi için belli bir yaş sınırı koyar. İkinci el ticari araç alırken kredi kullanmadan önce bankanın yaş sınırı kriterini öğrenmelisiniz. Bazı bankalar 5 yaşına kadar, bazıları 8, bazıları ise 10 yaşına kadar olan ikinci el araçlar için ikinci el taşıt kredisi verir. Başvuru şartları, faiz oranı, vade süresi gibi özellikleri inceledikten sonra ticari taşıt kredisine başvurabilirsiniz. Bunun için dilerseniz direkt bankaya gidebilir, internet bankacılığı uygulamalarını kullanabilir ya da SS Kredi sayesinde kredi başvurunuzun onaylanması için form doldurabilirsiniz.

ticari-arac-kredisi-sartlari-2023

Ticari Araç Kredisi Şartları ve İstenilen Belgeler

Ticari taşıt kredisinden yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu koşullara sahip kişiler, krediyi alma konusunda daha avantajlıdır. Ticari araç kredisi şartları arasında şunlar yer alır:

 • En az 18 yaşında olmak
 • Belgelenebilir bir gelire sahip olmak
 • Satın alınacak ticari aracın üzerine ipotek konulması
 • Kredi aylık ödeme taksitinin, krediyi çekecek kişinin aylık gelirinin yarısından fazla olmaması
 • Krediyi çekecek kişinin hayat sigortası ve ferdi kaza sigortasına sahip olması

Ticari araç kredisinden yararlanmak için yukarıdaki şartları sağlamakla birlikte sizden talep edilen belgeleri de eksiksiz bir şekilde bankaya teslim etmeniz gerekir. Bu kredi için istenen belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterse de genellikle aşağıda verilen evraklar talep edilir:

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Ücretli ya da sözleşmeli çalışanlar için maaş bordrosu
 • Emekliler için hesap cüzdanı
 • Serbest meslek sahipleri için vergi levhası
 • Gayrimenkul sahipleri için gayrimenkulleri gösteren tapunun aslı ve fotokopisi

Ticari Araç Kredisi Faiz Oranları

Ticari araç kredilerinde faiz oranları oldukça değişkendir. Bankalar, politikalarına göre ticari taşıt kredisi için farklı faiz oranları sunar. Dolayısıyla bu faiz oranlarını inceleyerek ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun krediyi tercih etmeniz oldukça önemlidir. Ticari araç kredisinde faiz oranları, genellikle vadeye göre değişiklik gösterebilir. Vade süresinin uzaması, faiz oranının yükselmesinde etkili olur. Aynı zamanda bankalar hem sıfır kilometre hem de ikinci el araçlar için ticari taşıt kredisi verir. Sıfır araçlar için kredi faiz oranları daha sabitken; ikinci el ticari araçlar için kredi faiz oranları daha yüksek olabilir.

Ticari taşıt kredisinde faiz oranı ne olursa olsun, bankalar maksimum 60 ay vade ile bu krediyi sizlere sunar. Bu vade seçeneği de her banka için geçerli değildir. Bazı bankalar için maksimum vade 24 ayken bazıları için 36 ay, bazıları için de 48 aydır.

ticari-arac-kredisi-sifir-arac-kredisi-ikinci-el-arac-kredisi

Ticari Araç Kredisi En Uygun Nasıl Alınır?

Ticari araç kredileri arasından en uygun olanı kişiden kişiye değişir. Çünkü kişilerin satın alacakları araçların değeri, kredi taksitlerini ödeme imkanları, istedikleri vade süresi gibi faktörler oldukça değişkendir. Ticari araç kredisi kullanmadan önce detaylı bir araştırma yamak çok önemlidir. Vade süresine, faiz oranına, aylık kredi taksit tutarına, çekilecek kredi tutarına göre farklı bankaların sunduğu kredileri tercih etmelisiniz.

İlginizi çekebilir; Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Eğer hangi bankadan ticari taşıt kredisi alacağınızı bilmiyorsanız, SS Kredi’ye gelerek ticari taşıt kredisi en uygun seçeneklere kolayca ulaşabilirsiniz. Çünkü SS Kredi uzman kadroları ile ihtiyaçlarınıza en çok hitap eden kredileri size sunar. Taşıt kredisi danışmanlığı gibi daha pek çok hizmetten yararlanarak kredi başvurusu, onaylanması gibi konularda profesyonel bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SSKREDİ Haber bülteni

Avantajları Anında Öğren Finansal Okur Yazarlığını Geliştir

SSKredi Danışmanın ile hemen konuş