kredi-puani-nedir-nasil-hesaplanir-SSKredi-

Kredi Puanı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanı, finansal geçmişiniz ve borç ödeme alışkanlıklarınızın karşılığında aldığınız nottur. Bu not, bankalar tarafından kredi riskinizi ölçmek ve size en uygun teklifleri sunabilmek amacıyla kullanılır. Yüksek bir kredi puanının size katkısı daha iyi kredi fırsatları ve ödeme seçenekleri olabilirken düşük bir kredi puanı ise kredi talebinizin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır? 

Kredi puanları KKB (Kredi Kayıt Bürosu), Kredi Referans Sistemi (KRS) platformu üzerinde sağlanan verilerin toplanmasıyla oluşturulur  ve ödemelerin yanı sıra birçok faktörü de ele alarak kredi kullanımlarınızı derecelendirilir. Finansal geçmişinizdeki davranışlarınız ele alınır; ne kadar uzun süreli kredi aldığınız ve onları ödeme davranışlarınız, kredi veren kuruluşlar ile ne kadar süredir ilişkide olduğunuz, açık ve kapalı kredilerinizin durumu kredi puanınızı etkileyen faktörlerin birkaçıdır. 

Sonuç olarak, finansal geçmişinizde aldığınız sorumluluklar; ne kadar borçlandığınız ve nasıl ödeme yaptığınız kredi puanınızı oluşturan unsurlardır.

kredi-puani-hesaplama-SSKredi

Kredi Puanımı Nasıl Öğrenirim?

Çeşitli kanallardan kolaylıkla kredi puanınızı öğrenebilmeniz mümkündür. Birçok kurum bu hizmeti cüzi bir miktar karşılığında verir.

Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz noktalar;

Findeks: Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks, internet sitesi üzerinden başvuru ile belirli bir ücret karşılığında hizmet verir. Findeks aracılığıyla alacağınız rapor üzerinden puanınızı kontrol edebilirsiniz.

Bankalar: Yine belirli bir ücret karşılığında, müşterisi olduğunuz bankalardan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bir banka şubesinden bu işlemi gerçekleştirebilirken, bazı bankalarda mobil uygulama ve web sitesi üzerinden de bu işlem yapılabiliyor. Genellikle kredi başvurunuz esnasında krediniz onaylanıp onaylanmayacağı ön aşama sürecinde kredi notunuz kontrol edilir.

SMS: Kredi danışmanlık şirketleri, Findeks, E-Devlet veya bankalar üzerinden yaptığınız kredi notu öğrenme işlemlerinde T.C kimlik numaranızı girdikten sonra sistem size otomatik olarak mesaj gönderecektir. SS Kredi’den yaptığınız başvurularda aynı gün içinde bankaya gitmenize gerek kalmadan mevcut kredi notunuzu, ön onaylı kredi limitlerinizi öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Anında Kredi Alma Yolları

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama E-Devlet

E-devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde ‘’Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’’ (TBB) raporu alabilirsiniz. Rapor, kredi başvurusu yapmak isteyen müşterilerin finansal durumları, borç ödeme geçmişleri, kredi puanları ve kredi tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiler içerir. Bu bilgiler, bankaların kredi başvurusunu değerlendirirken daha sağlıklı bir karar vermelerine yardımcı olur. Ancak tek başına yeterli değildir. Ayrıntılı kredi raporu hizmeti için SS Kredi gibi güvenilir bir firmadan raporunuzu alarak, başvuru sürecinizi garanti altına alabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, bankaların kredi verirken müşterilerin finansal durumlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur ve bu da daha sağlıklı bir kredi piyasası oluşturur. Rapor, kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunu öğrenmek isteyen bireysel müşteriler için de bir kaynak olarak kullanılabilir. Fakat rapor içerisinde kendi kredi notunuzu göremezsiniz. Türkiye’de kredi notu verme yetkisine sahip tek kuruluş Findeks olduğundan, yazımızın ‘’Kredi Puanımı Nasıl Öğrenirim?’’ başlığı altında açıkladığımız Findeks ve SS Kredi gibi Findeks İle anlaşmalı kurumlar üzerinden kredi notunuzu belirli bir ücret karşılığı öğrenebilirsiniz. Daha ayrıntılı bir kredi raporu almak isterseniz hemen SS Kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kredi Puanı Nasıl Arttırılır?

Kredi puanınızı artırmak için öncelikle puanınızı düşüren etkenleri bulmanız gerekir. Bu etkenler, yaptığınız geç ödemeler, kredi kartı limitinizi aşmanız gibi etkenler olabilirken hakkınızdaki bir icra takibi de olabilir. Yapılması gereken ilk iş bu tarz olumsuzlukları ortadan kaldırmaktır.

Puanınız hızlı bir şekilde değişen bir değer değildir; yapabileceğiniz düzenli ödemeler ve kredi kartlarınızın limitini yükseltmek gibi adımlar kredi puanınızı yükseltmenizi sağlayabilir. Unutmayın, kredi puanınızı yükseltmek ödemelerinizi geciktirmemekten geçer, eğer ödemelerinizi zamanında yapmakta sorun yaşıyorsanız borçlarınızı yeniden yapılandırmak için bankanızla görüşebilirsiniz.

Kredi Notunu Artırmak İçin Kredi Danışmanlarından Yardım Almak Mümkün Mü?

Kredi notununuzu arttırmak istiyorsanız kredi danışmanlarından yardım isteyebilirsiniz. Size özel düzenleyebilecekleri bir yol haritası ile kredi puanınızı artırmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi danışmanları sizin için kredi raporunuzu inceleyebilir ve notunuzu düşüren noktaları saptar ve bulunduğunuz durum içerisinde neler yapabileceğinize dair size farklı stratejiler sunabilirler. Sadece düşük olduğunuz noktaları nasıl düzelteceğinizle ilgilenmekle kalmaz ayrıca kredi notunuza iyi gelebilecek yollar da sunabilirler.

Eğer kredi notunuz düşükse veya kredi notunuzu daha da iyi duruma getirmek istiyorsanız Kredi Danışmanlığı hizmetimize göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SSKREDİ Haber bülteni

Avantajları Anında Öğren Finansal Okur Yazarlığını Geliştir

SSKredi Danışmanın ile hemen konuş