kredi-notu-nedir-nasil-hesaplanir

Kredi Notu: Nedir, Nasıl Hesaplanır ve Niçin Önemlidir?

Kredi notu bireysel veya kurumsal kredi başvurularında kredi risk durumunun belirlenmesi için finansal verileriniz kullanılarak oluşturulan bir puanlama sistemidir. Kredi veren diğer kuruluşlar veya bankalar kredi notunuza bakarak borç vermeden önce sizinle ilgili bir ön tahminde bulunurlar. Ödeme geçmişiniz ve mevcut finansal verilerinizi birleştirerek kriterleri ne ölçüde karşıladığınız ile ilgili bir ölçüm sistemidir.

Kredi notu genellikle 0 ile 1900 arasında bir skalada değişkenlik göstermektedir. Ön başvuru sürecinizde kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar az riskli olduğunuz düşünülürken, kredi notunuz düştükçe veya Türkiye ortalamasının altında kaldıkça kredi alma ihtimaliniz o kadar riske girmektedir. Özetle kredi notu kişi veya kurumların kredi almadan önce kredi kullandırmak borç veren tarafından ne kadar riskli, ne kadar olumlu bunu ölçmektedir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplanırken; finansal geçmişiniz, borç durumunuz, kredi kullanma alışkanlığınız gibi pek çok faktör göz önünde bulundurulur.

  1. Finansal Geçmişiniz: Kredi notunuz hesaplanırken kredinin geri ödenme durumu, kredi taksitlerinin düzenli ödenmesi, açık veya kapalı kredilerinizin durumu, kredi kapatma işlemleriniz gibi geçmişteki finansal davranışlarınız incelenmektedir.
  2. Borç Durumu: Toplam borçlarınızın, ne kadarının ödendiği, ödenme durumu, gecikmede ödemeniz var mı varsa ne kadar yakın zamanda ve kaç adet gibi kriterler göz önünde bulundurulur.
  3. Kredi Kullanma Durumu: Miktar olarak ne kadar kredi kullandığınız ve kullandığınız kredinin ne kadarının geri ödemesinin yapıldığı gibi faktörler incelenir.
  4. Kredi Geçmişinizin Süresi: Kredi kullanma süreniz, ne kadar süredir kredi veren kuruluşlarla ilişkide olduğunuz ve bu süreçte aldığınız aksiyonlar incelenir.
  5. Finansal Sorumluluklarınız: Kredi veya kredi kartı kullanımınız, taksitli alışverişleriniz, geçmiş ve mevcut borç durumunuzu gösterebilen her şey gözden geçirilmektedir.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu, finansal geçmişinizi ve ödemelerinize ne kadar sadık kaldığınızı değerlendirerek kredibilite veya kredi risk durumunuzu analiz etmek için önemli bir ölçüttür. Yüksek bir kredi notu kredinizin onaylanmasını kolaylaştırır ve daha uygun ödeme koşulları veya faiz oranları ile daha yüksek limitte kredi başvurularının onaylanmasına ön ayak olur. Fakat kredi notunuzun yüksek olması kredinizin kesinlikle onaylanacağı veya düşük olması kredi başvurunuz olumsuz sonuçlandı şeklinde bir mesaj alacağınız anlamına gelmez.

Kredi danışmanlık firmaları ve kredi uzmanları kredinizin daha hızlı ve kolay bir şekilde onaylanması için önemli bir rol oynar. Kredi danışmanınız kredi notunuz ve mevcut finansal durumunuzu takip ederek krediye ihtiyaç duyduğunuz anda kredi alma ihtimalinizin yüksek olduğu bankaları bulur ve ihtiyacınız olan kredinin onaylanması için sizi doğru banka ile eşleştirir. Bazen banka doğru olsa da kredinin durumuna göre limitleriniz değişmektedir. Bu aşamada kredi uzmanınız hangi kredi türüne hangi başvuruda bulunmanız veya öncesinde kredibilitenizi yükseltmeniz için neler yapmanız gerektiğiyle ilgili duruma özel sizi bilgilendirir. Tüm bunların yanı sıra defalarca şubeye gitmeden veya olumsuz başvuru yapıp puanınızı düşürmeden kredinizin onaylanması için tüm süreçte yanınızda olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SSKREDİ Haber bülteni

Avantajları Anında Öğren Finansal Okur Yazarlığını Geliştir

SSKredi Danışmanın ile hemen konuş