kredi-basvurusu-önce

Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler

Bazen nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak, bazen ise bir araç, ev, belki de bir iş yeri hayalimizi gerçekleştirmek için  önemli bir adımdır. Bununla birlikte; hangi bankadan ne kadar kredi çekmemiz gerektiğini veya istediğimiz tutarda kredinin onaylanması için neler yapmamız gerektiğini bilmek bize hem kredi başvuru sürecinin kolay ve vakit kaybetmeden geçmesini sağlayacak hem de sonrasında geri ödemelerde zorlanmamamız için destek olacaktır.

İşte kredi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gerekenler:

  • Kredi raporunuzu alın
  • Borç durumunuzu düzenleyin
  • Gelir ve gider dengenizi kontrol edin
  • Kredi seçeneklerini araştırın
  • Başvuru belgelerinizi tamamlayın

Kredi Raporu – Kredi Notu

Kredi notu veya kredi raporu başvurunuz esnasında bakılan ilk kriterlerden biridir. Kredi notunuzu başvurunuzdan önce kontrol ederek; bankaların başvurunuza ne gözle bakacağı hakkında fikir sahibi olabilir veya kredi notunuzu yorumlaması için bir kredi uzmanı desteği alabilirsiniz. Kredi notunuz kredi çekmek için uygun değilse; yanlış başvuru yaparak puanınızı daha fazla düşürmemiş; başvurunuzu yapacağınız güne kadar kredi sağlığınızın iyileşmesi için neler yapmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Borç Durumunuzu Düzenleyin

Kredi başvurusu yapmadan önce borç durumunuzu düzenlemeniz gerekebilir. Ödeyebilecek durumda olsam neden kredi çekeyim dediğinizi duyar gibiyiz ancak bu işin borç azaldıkça limit artar gibi basit bir matematiği olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Bazen bir market alışverişi kadar bile olsa ödenmemiş borç durumu bankaların size olan güvenini sarsabiliyor ve mevcut borcunuzun çok daha fazlasını kredi olarak çekebilecekken, başvurunuzu olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu sebeple özellikle kredi veya kredi kartı borçlarınızda aksama varsa; asgari tutarda da olsa ödemelerinizi mutlaka yapmalısınız.

Gelir ve Gider Dengenizi Kontrol Edin

Bankalar kredi başvurunuzu değerlendirirken harcama ve gelir oranınıza mutlaka bakacaklardır. Gelir ve gider dengenizi gözden geçirerek, aylık ne kadar geliriniz olduğunu ve harcamalarınızı net bir şekilde inceleyin. Bankaların kredinizi değerlendirmesinin her aşamasında krediyi verirsem geri alabilir miyim, aylık taksitlerimi öder mi sorularının cevaplarını aradığını unutmayın.

Size Uygun Kredileri Araştırın

Size en uygun kredi seçeneklerini araştırmak, kredi başvurunuzu doğru yapmanız için önemli adımlardan biridir. Önceliğiniz faiz oranı mı yoksa geri ödeme koşulları mı bunları belirleyerek bankaların dönemsel kampanyalarından faydalanabilirsiniz. Hem faiz oranı, hem ödeme planı sizin için öncelikliyse kredinizi onaylayacak ve koşulları en uygun bankayı bulabilmek için SS Kredi’den profesyonel kredi danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Başvuru belgelerinizi tamamlayın

Bankaların kredi başvurunuzu değerlendirmesi ve size uygun bir kredi teklifi sunması için bazı kişisel belgelerinize ihtiyacı vardır.

Bu belgeler; çalışansanız maaş bordronuz, vergi beyannameniz, poliçeler, iletişim yani adres ve kimlik bilgilerinizi içeren belgeler olabilir. Başvurunuzun değerlendirilmesi ve size uygun bir kredinin belirlenmesi için destekleyici belgelerdir.

Bunun dışında bankalar, kredi verirken teminat veya kefalet isteyebilirler. Teminat, kredi geri ödemesinin garanti altına alınması için sunulan bir varlıktır. Kefalet ise, bir başka kişinin kredi geri ödemesini garanti altına almasıdır. Bu durumlar, bankaların kredi verme politikalarına ve kredi türüne bağlı olarak değişebilir.

2 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SSKREDİ Haber bülteni

Avantajları Anında Öğren Finansal Okur Yazarlığını Geliştir

SSKredi Danışmanın ile hemen konuş