ikinci-el-arac-kredisi-sartlari

İkinci El Araç Kredisi Şartları 2023

Ülkemizde ikinci el araç piyasası oldukça hareketlidir ve pek çok kişi araç alırken ikinci el taşıtlara yönelir. Bu ikinci el araçları çok daha kolay bir şekilde satın alabilmek için ikinci el araç kredisinden yararlanabilirsiniz. İkinci el taşıt kredisi, satın alacağınız aracın kasko değeri üzerinden belli bir oranda verilir. Bu krediden yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bunlar:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Kredi notu bakımından risksiz grupta yer almak
 • Belgelenebilir gelire sahip olmak
 • Satın alınacak aracın bankanın belirlediği yaş sınırına uygun olması (Genellikle 8 yaş fakat araç markasına göre yaş artabilir)
 • Kredi taksitinin hane gelirinin %50’sini geçmemesi
 • Satın alınacak aracın herhangi bir ipotek kaydının olmaması
 • Aracın bir kısmı peşin ödeneceği için o miktardaki nakit paranın banka hesabında olması

İkinci El Araç Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İkinci el taşıt kredisine başvururken bankalar sizden bazı belgeler talep eder. Bu evrakları başvuruş sırasında eksiksiz bir şekilde hazırlayıp bankaya teslim etmeniz gerekir. Bankadan bankaya değişiklik gösterse de ikinci el taşıt kredisi başvurusu için talep edilen belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport
 • Maaş bordrosu ya da vergi levhası
 • Aracın ruhsat fotokopisi
 • Gelir durumu belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Satın alınacak aracın noter tasdikli faturası
 • Krediyi çekecek kişinin, en geç iki ay öncesine ait üzerine kayıtlı elektrik, su, doğalgaz vb. faturalarından herhangi biri

İkinci El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Veriliyor?

İkinci el araç kredisi almak için satın alacağınız aracın yaşını bilmelisiniz. Çünkü bu kredi türünde, araçlar için belli bir yaş sınırı vardır. Bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte ikinci el taşıt kredisinde genellikle yaş sınırı 8’dir. Bazı bankalar bu sınırı 5 olarak belirlemişken; bazı bankalar 11 olarak belirlemiştir. Bu nedenle satın almak istediğiniz ikinci el aracın yaşına uygun bankaya kredi başvurusu yapmanız oldukça önemlidir. Bu konuda SS Kredi’nin taşıt kredisi danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz. Size uygun krediye en uygun faiz ve vade seçenekleri ile ulaşmanız için SS Kredi, SS Detay Raporu çıkarır ve ihtiyaçlarınızı analiz eder. Bu sayede kredi alma ihtimalinizin en yüksek olduğu bankaları size sunar ve finansman sürecinizin çok daha hızlı ve kolay ilerlemesini sağlar.

ikinci-el-arac-kredisi-sartlari

İkinci El Araç Kredisi Faiz Oranları

İkinci el taşıt kredisi faiz oranları, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bu nedenle finansman seçimi yapmadan önce bankaların ikinci el taşıt kredisi faiz oranlarını incelemelisiniz. 2023 yılı için güncel ikinci el taşıt kredisi faiz oranları aşağıda verilmiştir:

 • Yapı Kredi Bankası’nda ikinci el taşıt kredisi faiz oranı %2,59 ve maksimum vade 48 aydır.
 • Fibabanka’da ikinci el taşıt kredisi faiz oranı %2,52 ve maksimum vade 12 aydır.
 • İş Bankası’nda 1 – 18 ay vadeye sahip ikinci el araç kredisi için faiz oranı %2,09 ve 19 – 48 ay vadeye sahip ikinci el araç kredisi için faiz oranı ise %2,19’dur.
 • Akbank’ta ikinci el taşıt kredisi faiz oranı %3,89 ve maksimum vade 48 aydır.
 • Garanti Bankası’nda 1 – 24 ay vadeye sahip ikinci el araç kredisi için faiz oranı %2,04 ve 25 – 48 ay vadeye sahip ikinci el araç kredisi için faiz oranı ise %2,29’dur.
 • Alternatif Bank’ta ikinci el taşıt kredisi faiz oranı %3,72 ve maksimum vade 48 aydır.

En Uygun İkinci El Araç Kredisi

İkinci el araç kredisi almak istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza en uygun krediyi veren bankayı bulmalısınız. Herkes için en uygun ikinci el araç kredisi aynı değildir; çünkü kişilerin ihtiyaçlarına, beklentilerine ve ödeme planlarına göre bu bankalar değişiklik gösterir. Örneğin; bir bankanın ikinci el taşıt kredisi faiz oranı düşük olabilir; ancak vadesi kısadır. Vadesi uzun olan kredi sunan bir banka ise daha yüksek faiz oranına sahip olabilir. Aynı şekilde her banka aynı tutarda ikinci el taşıt kredisi vermez. Bu tutar bazı bankalarda daha yüksek olabilir.

Ayrıca ikinci el araç kredisinde, satın alınacak araç için belli bir yaş sınırı vardır. Bazı bankalar en fazla 5 yaşına kadar olan araçlar için kredi verirken bazıları 8, bazıları 11 yaşında olan araçlar için ikinci el taşıt kredisi verebilir. Dolayısıyla ihtiyaçlarınıza en uygun ikinci el taşıt kredisini seçerken satın alacağınız aracın değerini, yaşını, aylık kredi taksit ödeme planınızı vb. önceden belirlemelisiniz.

SS Kredi, ikinci el taşıt kredisi konusundan sunduğu profesyonel hizmetler ile kendinize en uyun krediyi bulmanıza yardımcı olur. Uzman kadrosu ile size özel yaptığı analizler sonucu hangi bankanın sizin ihtiyaçlarınıza en uygun krediyi verdiğini bulur ve bunu sizinle paylaşır. Böylece SS Kredi ikinci el taşıt kredisi danışmanlığı hizmeti alarak kredinizin çok daha hızlı onaylanmasını ve sürecinizin daha kolay ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Taşıt kredisi için daha fazla bilgiye erişmek için Taşıt Kredisi Nasıl Alınır? yazımızı inceleyebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SSKREDİ Haber bülteni

Avantajları Anında Öğren Finansal Okur Yazarlığını Geliştir

SSKredi Danışmanın ile hemen konuş